Zamek w Mirowie

Na szlaku Orlich Gniazd – Mirów

Zapraszam dzisiaj do odwiedzenia kolejnego zamku na Szlaku Orlich Gniazd.Niedaleko Myszkowa, we wsi Mirów, wznosi sie piękny, strzelisty zamek, jeden z najstarszych z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Ale jego surowy, gotycki wygląd, zachwyca po dziś dzień.

Wybudowany został najprawdopodobniej za czasów Kazimierza Wielkiego. Początkowo był to tylko kamienną strażnicą, podlegająca zamkowi w Bobolicach. Przez lata, przechodząc z rąk do rąk stawał się jednak prawdziwą warownią.

Zamek w Mirowie

Niestety zamek jest w tej chwili zamknięty i nie można oglądać go w środku (oczywiście nie dla nas ;) ).  A szkoda, bo pozostałe ruiny są imponujące. Godne uwagi są dobrze zachowane otwory strzelnicze i przepiękne gotyckie okna.

SONY DSC

Ruiny każdego zamku kryją w sobie jakieś mroczne tajemnice. Również i zamek w Mirowie ma swoją legendę. Właścicielami dwóch bliźniaczych zamków : w Mirowie i Bobolicach byli dwaj bracia. Byli bardzo bogaci i potrafili z tego korzystać. Dlatego też obaj bawili się pysznie. Do czasu. Z jednej z wojen brat – właściciel zamku w Mirowie, przywiózł przepiękną księżniczkę. Niestety i drugi z braci – Pan Mirowa nie pozostał obojętny na uroki księżniczki. Zazdrosny pan Mirowa zamknął księżniczkę w lochach , a strasznej wiedźmie zlecił jej pilnowanie. Nie muszę dodawać iż miłość między braćmi zakończyła się raz na zawsze.

Pan Bobolic nie potrafił jednak zapomnieć o pięknej księżniczce. Kiedy zobaczył odlatującą wiedźmę, udał się do lochów na zamku w Mirowie. Kochankowie padli sobie w objęcia. I tak też ich zastał Pan zamku w Mirowie. Bez zastanowienia zabił brata, a księżniczka pozostała w lochach i jej duch jest tam do dnia dzisiejszego. Nie wierzycie? Może warto to sprawdzić, gdyż nie tylko duch księżniczki tam pozostał, ale również skarby ;).

SONY DSC

Opuszczając ruiny zamku w Mirowie, możemy przejść przepiękną , widokową trasą do kolejnego zamku w Bobolicach.Podczas tego spaceru możemy podziwiać piękne Skały Mirowskie, a na końcu czeka na nas kolejny piękny zamek.

Zapraszam serdecznie.

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay