morskie oko

Morskie oko

„Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża. Zyskało ono bowiem tak rozgłośną sławę, że wielu turystów udaje się do Tatr jedynie dla zobaczenia Morskiego Oka.”

 Walery Eljasz

Te słowa wypowiedziane w 1873 roku w pełni oddają to co jest zupełnie oczywiste. Będąc w Tatrach Morskie Oko zobaczyć trzeba. To największe i najpiękniejsze jezioro Tatr jest prawdziwym cudem. Otoczone najwyższymi szczytami polskich Tatr, z krystalicznie czystą wodą o przepięknym zielonym kolorze, zachwyca każdego.

morskie oko

Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. Głębokość w najgłębszym miejscu ok 50 m.

morskie oko

 Zasilane jest dwoma stałymi potokami:

1. Czarnostawiańskim Potokiem, spływającym kaskadami Czarnostawiańskiej Siklawy,

morskie oko

2. Mnichowym Potokiem, tworzącym Dwoistą Siklawę.

morskie oko

Trudno się dziwić,że to piękne miejsce było natchnieniem dla wielu artystów zarówno malarzy jak i poetów.

Pogodne, ciche jak duch, co tonąc w marzeniu
leci w sfery spokojne, burzliwe ominie:
lśni jezioro zamknięte w granitów kotlinie,
jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu…

Tak o tym miejscu pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

I trudno się też dziwić, że to miejsce odwiedzają rocznie tysiące turystów. Szczególnie, że dotarcie do niego nie jest trudne. Auto zostawiliśmy na parkingu na polanie Palenica Białczańska. Dalej spacerek, 9 km. drogą asfaltową, która prowadzi wprost do Morskiego Oka (spacerek ten zajął nam ok 2,5 godziny). Nie jest to droga, która przypomina górskie szlaki, ale dzięki temu każdy może ją bez większego trudu pokonać. Liczne serpentyny ścinaliśmy nieco ostrzejszą drogą na skróty.   Droga ta łączy się z czerwonym szlakiem, który biegnie dookoła jeziora (obejście jeziora dookoła zajęło nam ok 2 godzin).

morskie oko

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miejsca. A dla bardziej wytrwałych turystów, jest to dobry start do dalszej wspinaczki, najpierw nas Czarny Staw, a później oczywiście zdobycie samych Rysów.

morskie oko

Zapraszamy wszystkich chętnych na sesje fotograficzne narzeczeńskie i małżeńskie w tych niesamowitych sceneriach. Niesamowite przeżycie gwarantowane.

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay